Vi ses deroppe
Af: Pierre Lemaitre, Karsten Nielsen (oversætter)
LæseprøveBeskrivelse
Fransk bestseller - vinder af Goncourtprisen 2013.
En gribende skæbneberetning om to overlevende soldaters kamp for et værdigt liv i 1920’ernes Paris.
Frankrig, november 1918. Første verdenskrig raser, og rundt om i skyttegravene sidder i titusindvis af bange unge mænd. Kort før våbenhvilen er en realitet, kæmper soldaterkammeraterne Albert Maillard og Édouard Péricourt for deres liv på slagmarken. Mirakuløst overlever begge, men ikke uden mén, og hjemme i Paris må de to soldater sammen hutle sig igennem tilværelsen. Albert har intet at vende tilbage til, og Édouard har vendt sin privilegerede familie ryggen efter utallige operationer og et stigende misbrug af morfin. Drømmen om et bedre liv og et ønske om retfærdighed og hævn får dem til at udtænke et svindelnummer af gigantiske proportioner, som vil sætte landet på den anden ende, hvis det opdages.
Vi ses deroppe er historien om to mænd, der overlevede første verdenskrigs uhyrligheder og efterfølgende følte svigtet fra staten, samfundet og familien. Og det er historien om genopbygningen af et land, der mistede over en million landsmænd i krigen. Om moral, korruption og patriotisme – og om drømme og overlevelse.
Yderligere informationer
-
E-bog
-
EPUB (Reflowable)
EPUB (Reflowable)
-
Vandmærket
Vandmærket
-
580
-
Lindhardt og Ringhof
-
9788711338827
-
03-09-2014

Pris DKK: 95,00
Denne bog er enten DRM-kopibeskyttet eller har Fixed layout
Hvis bogen er DRM-kopibeskyttet eller har Fixed layout, skal du bruge et særlig program for at læse bogen. Se anbefalinger til specifikke programmer her: Værd at vide om e-bøger og lydbøger
OBS!
Denne e-bog er beskyttet med Adobe DRM beskyttelse.
E-bogen kan kun læses i Adobe Digital Editions eller Bluefire Reader.
E-bogen kan ikke læses på Kindle, i Adobe Reader eller i iBooks.
Læs mere om programmer og print af e-bøger her.