Truslen indefra
LæseprøveBeskrivelse
Med udgangspunkt i de nyeste og mest alvorlige terrorsager opruller bogen, hvordan den islamistiske terror slog rod i Danmark. Undervejs tages læseren helt ind i de moskélokaler, drengeværelser og chatrooms, hvor unge muslimske mænd har ladet sig lokke til at bedrive hellig krig mod det land, de er vokset op i.
Bogen fokuserer på de konkrete personer, miljøer og begivenheder, som har skabt grobunden for de danske terrorister, og gør det i en dramatiseret og medrivende form som det kendes fra for eksempel bøgerne om Blekingegadebanden. Undervejs blotlægges forbindelsen mellem de danske terrorsager, ligesom deres kontakt til Al Qaeda og andre organisationer lægges frem.
Alt i bogen er baseret på omfattende journalistisk research hos danske og udenlandske kilder, hvilket bringer læseren tættere på fænomenet end dagspressen tilnærmelsesvist har været i stand til. Bogen indeholder oplysninger, som må formodes at skabe stor interesse i dagspressen, herunder konkrete oplysninger, som PET hidtil har hemmeligholdt.
Yderligere informationer
-
E-bog
-
EPUB (Reflowable)
EPUB (Reflowable)
-
Vandmærket
Vandmærket
-
378
-
Lindhardt og Ringhof
-
9788711423004
-
01-10-2009
-
Politik og regering, Terrorisme og væbnet kamp, Danmark, 21. århundrede, 2000 til 2100

Pris DKK: 95,00
Denne bog er enten DRM-kopibeskyttet eller har Fixed layout
Hvis bogen er DRM-kopibeskyttet eller har Fixed layout, skal du bruge et særlig program for at læse bogen. Se anbefalinger til specifikke programmer her: Værd at vide om e-bøger og lydbøger
OBS!
Denne e-bog er beskyttet med Adobe DRM beskyttelse.
E-bogen kan kun læses i Adobe Digital Editions eller Bluefire Reader.
E-bogen kan ikke læses på Kindle, i Adobe Reader eller i iBooks.
Læs mere om programmer og print af e-bøger her.