Rakkerkongens søn
Af: Gregers Andersen
LæseprøveBeskrivelse
I egnen, som omkranser Langbjerg by, har bønderne deres gårde. Her bor den brede Jens Selvejer – de fattige fæstebønder og den flinke herremand, der vil alle folks vel. Ude i nordvest, ved mosen, ligger Solrimmen, der, skønt en fredfyldt, lille plet, for bønderne, står som helvedes forgård, for her lever rakkerkongen med sin familie.
En dag sker det frygtelige - det uhørte. Rakkerkongens søn, Kasper, redder Jens Selvejers datter, Else, fra at drukne i åen – og fra den dag er der kærlighed mellem de to – en kærlighed, der til at begynde med søger sine egne veje, men som er for stor og overvældende for de to unge, til, at de kan holde den skjult. Den uskyldige følelse tænder et bål af had mod rakkerfolket, som end ikke en forfærdelig syndflod, der rammer hele egnen og fører død og ulykke med sig, formår at slukke.
Gregers Andersen har skildret kæltringsfolkets stærke og lidenskabelige historie med en sjælden sans for dramatisk effekt. Hans bog giver et tidstypisk billede af bønder og rakkere i Danmark på stavnsbåndstiden.
Gregers Andersen er født i 1883 og død i 1963. Han har udover Rakkerkongens søn blandt andet skrevet romanen Svankærsdal.
Yderligere informationer
-
E-bog
-
EPUB (Reflowable)
EPUB (Reflowable)
-
Vandmærket
Vandmærket
-
224
-
Lindhardt og Ringhof
-
9788711480267
-
23-10-2015
-
Moderne skønlitteratur. Samtidslitteratur, Romantisk skønlitteratur, Danmark

Pris DKK: 95,00
Denne bog er enten DRM-kopibeskyttet eller har Fixed layout
Hvis bogen er DRM-kopibeskyttet eller har Fixed layout, skal du bruge et særlig program for at læse bogen. Se anbefalinger til specifikke programmer her: Værd at vide om e-bøger og lydbøger
OBS!
Denne e-bog er beskyttet med Adobe DRM beskyttelse.
E-bogen kan kun læses i Adobe Digital Editions eller Bluefire Reader.
E-bogen kan ikke læses på Kindle, i Adobe Reader eller i iBooks.
Læs mere om programmer og print af e-bøger her.