Plant et æbletræ
LæseprøveBeskrivelse
Forfatter og politiker Hans Jørgen Lembourns refleksioner over det moderne demokrati, dets svagheder og styrker, og hvorfor vi som samfund nødvendigvis må begynde at tænke på at gøde jorden snarere end forsætte med at udpine den.
Hans Jørgen Lembourn (1923-1997) var en dansk forfatter, journalist, cand. polit. og politiker. Hans Jørgen Lembourn debuterede som skønlitterærforfatter i 1950 med romanen "Sandhedens forbandelse". Inspiration til romanens handling fandt han i Den Græske Borgerkrig (1946-49), som han tidligere havde dækket i jobbet som journalist. Men Hans Jørgen Lembourn virkede ikke kun som forfatter og journalist. Han sad i en længere årrække i Folketinget for Det Konservative Folkeparti (1964-77), var formand for Dansk Forfatterforening (1971-81) og sad i Dansk Kunstråd (1978-87).
Hans Jørgen Lembourns forfatterskab består af fiktionsværker såvel som essays.
Yderligere informationer
-
E-bog
-
EPUB (Reflowable)
EPUB (Reflowable)
-
Vandmærket
Vandmærket
-
66
-
Lindhardt og Ringhof
-
9788711591963
-
11-11-2016
-
Litterære essays, Skønlitteratur og relaterede emner, Samfund og kultur: generelt, Historie og arkæologi, Sent 20. århundrede, 1950 til 1999, 1970 til 1979

Pris DKK: 66,00
Denne bog er enten DRM-kopibeskyttet eller har Fixed layout
Hvis bogen er DRM-kopibeskyttet eller har Fixed layout, skal du bruge et særlig program for at læse bogen. Se anbefalinger til specifikke programmer her: Værd at vide om e-bøger og lydbøger
OBS!
Denne e-bog er beskyttet med Adobe DRM beskyttelse.
E-bogen kan kun læses i Adobe Digital Editions eller Bluefire Reader.
E-bogen kan ikke læses på Kindle, i Adobe Reader eller i iBooks.
Læs mere om programmer og print af e-bøger her.