Ninka interviewer Jørgen Jespersen
LæseprøveBeskrivelse
"Bølgerne gik tit meget højt, og der var troner fremme om, at man måtte foretage sig noget, når de gamle ikke ville. Vi havde også svært ved at forstå, at alle mulige andre steder skulle man slås mod tyskerne, men i Danmark skulle man ikke. [...] I denne diskussionsklub var vi nogle stykker, der fandt ud af, at der måtte gøres noget mere, og så begyndte vi at lave løbesedler, der opfordrede til sabotage og modstand, som vi spredte om natten."
Ninka interviewer tidligere modstandsmand Jørgen Jespersen, der fortæller om hvordan han kom med i modstandskampen allerede som 15-16-årig
Ninka var i mange år kendt og elsket for sine personlige og dybdegående portrætter af nogle af det 20. århundredes største, danske og udenlandske kulturpersonligheder.
Anne Wolden-Ræthinge, også kendt som Ninka (1929-2016) var en dansk journalist og forfatter, der blandt andet udmærkede sig ved sine dybdegående portrætter og interviews af alt fra revykonger til royale, skuespillere til erhvervsfolk. I 1974 vandt Ninka den hæderkronede Cavlingpris for sine mange interviews.
Yderligere informationer
-
E-bog
-
EPUB (Reflowable)
EPUB (Reflowable)
-
Vandmærket
Vandmærket
-
35
-
SAGA Egmont
-
9788726196429
-
20-03-2020
-
Biografier: historie, politik og militære, Reportager og samlinger af journalistik, Sande fortællinger: heltemod, udholdenhed og overlevelse, Invasion og okkupation, Danmark, USA, 20. århundrede, 1900 til 1999

Pris DKK: 27,75
Denne bog er enten DRM-kopibeskyttet eller har Fixed layout
Hvis bogen er DRM-kopibeskyttet eller har Fixed layout, skal du bruge et særlig program for at læse bogen. Se anbefalinger til specifikke programmer her: Værd at vide om e-bøger og lydbøger
OBS!
Denne e-bog er beskyttet med Adobe DRM beskyttelse.
E-bogen kan kun læses i Adobe Digital Editions eller Bluefire Reader.
E-bogen kan ikke læses på Kindle, i Adobe Reader eller i iBooks.
Læs mere om programmer og print af e-bøger her.