Kenter læser Søeborg: Her går det godt!
Af: Finn Søeborg, Tommy Kenter (læst af)
LytteprøveBeskrivelse
I "Her går det godt" (1952) udstiller Finn Søeborg blandt andet naboskab, familieforhold, sportsidioter og læserbrevsskribenter i 1950’ernes Danmark, hvor bolignøden præger mange menneskers hverdag. En mild satire med herlige typer som fx den koleriske Jeronimus, der med stor iver søger svar på, hvordan en ged reagerer, hvis den bliver kildet under hagen. Søeborgs udødelige klassiker er her indlæst og fortolket af Danmarks måske største Søeborg-fan, Tommy Kenter.
En ægte morsom bog, skrevet af en ægte humoristisk menneskekender. – Carl Johan Elmquist
Finn Søeborg (1916-1992). Født i København. Fik sin litterære debut i 1950 med "Sådan er der så meget", et satirisk billede af efterkrigstidens Danmark. Har skrevet romaner og novellesamlinger, en erindringsbog og kommentarer til en lang række dagsaktuelle begivenheder. Søeborgs bøger er samlet trykt i cirka 830.000 eksemplarer.
Yderligere informationer
-
Lydbog
-
MP3 (pakket i ZIP-fil)
MP3 (pakket i ZIP-fil)
-
Vandmærket
Vandmærket
-
6 timer 08 minutter
-
SAGA Egmont
-
9788755952034
-
16-03-2022
-
1950 til 1959, Livsstilslitteratur, Familieromaner, Satire og parodier, Danmark

Pris DKK: 66,00
Denne bog er enten DRM-kopibeskyttet eller har Fixed layout
Hvis bogen er DRM-kopibeskyttet eller har Fixed layout, skal du bruge et særlig program for at læse bogen. Se anbefalinger til specifikke programmer her: Værd at vide om e-bøger og lydbøger
OBS!
Denne e-bog er beskyttet med Adobe DRM beskyttelse.
E-bogen kan kun læses i Adobe Digital Editions eller Bluefire Reader.
E-bogen kan ikke læses på Kindle, i Adobe Reader eller i iBooks.
Læs mere om programmer og print af e-bøger her.