Fugleliv
Af: Véronique Ovaldé, Karen-Marie Larsen (læst af), Lars Bonnevie (oversætter)
LytteprøveBeskrivelse
I den imaginære sydamerikanske by Villanueva bor Vida Izarra sammen med sin mand Gustavo i en villa med udsigt til farvestrålende blomsterhaver og uendelige sandstrande. Efter en ferie opdager de, at nogen har boet i deres hus, mens de har været væk.
Kan det tænkes, at det er deres forsvundne datter Paloma, der har været der med sin kæreste, gartneren Adolfo? Overbetjent Taibo drages ind i sagen, og sammen med ham tager Vida ud for at finde sin datter. Rejsen fører dem blandt andet til Vidas barndomsby Irigoy, hvor lovløsheden råder, og indbyggerne siges at nedstamme fra vilde hunde.
ANMELDERNE SKREV
""Franske Véronique Ovaldé er en litterær fornøjelse – send mere!"
- Kristeligt Dagblad
"Véronique Ovaldé [skriver] Vida, Paloma og de øvrige karakterer frem på en måde, som får dem alle til at virke som mennesker af kød og blod. Med fejl og gode og dårlige sider, som vi er flest, men vel at mærke uden af de virker prosaiske eller uinteressante, og med dem tematiseres ensomhed, kærlighed, forholdet mellem forældre og børn og de sociale bånd, der binder. Alt sammen beskrevet i sprogtoner, der aldrig klinger falsk, og indimellem med et mørkt sug."
- 5 stjerner, Berlingske
"’Fugleliv’ er et sprogligt charmerende drama, hvor Véronique Ovaldé med mild hånd spreder sin magi. En lille bog, der pudser sine fjer, mens man læser, og nok så fornøjeligt flyver videre i fantasien og smager af mere bagefter."
- 4 hjerter, Politiken
Yderligere informationer
-
Lydbog
-
MP3 (pakket i ZIP-fil)
MP3 (pakket i ZIP-fil)
-
Vandmærket
Vandmærket
-
6 timer 24 minutter
-
Lindhardt og Ringhof
-
9788711469644
-
03-09-2015

Pris DKK: 66,00
Denne bog er enten DRM-kopibeskyttet eller har Fixed layout
Hvis bogen er DRM-kopibeskyttet eller har Fixed layout, skal du bruge et særlig program for at læse bogen. Se anbefalinger til specifikke programmer her: Værd at vide om e-bøger og lydbøger
OBS!
Denne e-bog er beskyttet med Adobe DRM beskyttelse.
E-bogen kan kun læses i Adobe Digital Editions eller Bluefire Reader.
E-bogen kan ikke læses på Kindle, i Adobe Reader eller i iBooks.
Læs mere om programmer og print af e-bøger her.