En jomfru fra Jylland
Af: Grethe Heltberg
LæseprøveBeskrivelse
I "En jomfru fra Jylland" er pigen fra provinsen kommet til København. Her har hun fået arbejde i rigsdagen som stenograf, og vi følger hende i arbejdet, mens nogle af datidens store politikere dukker op og forsvinder igen. Vi er med på universitetet og på tegneskolen og ude blandt mange forskellige mennesker, og tredivernes politiske og kulturelle begivenheder danner baggrund for det hele.
"En jomfru fra Jylland" er andet bind i Grethe Heltbergs erindringstrilogi, og hun beretter her om en ung kvindes første skridt mod selvstændighed, om de spirende forfatterambitioner og om den første kærlighed.
Yderligere informationer
-
E-bog
-
EPUB (Reflowable)
EPUB (Reflowable)
-
Vandmærket
Vandmærket
-
132
-
Lindhardt og Ringhof
-
9788711617205
-
22-09-2016
-
Biografier, sande fortællinger og ikkefiktiv prosa, Erindringer, Skønlitteratur og relaterede emner, Mellemkrigstiden, 1919 til 1939

Pris DKK: 66,00
Denne bog er enten DRM-kopibeskyttet eller har Fixed layout
Hvis bogen er DRM-kopibeskyttet eller har Fixed layout, skal du bruge et særlig program for at læse bogen. Se anbefalinger til specifikke programmer her: Værd at vide om e-bøger og lydbøger
OBS!
Denne e-bog er beskyttet med Adobe DRM beskyttelse.
E-bogen kan kun læses i Adobe Digital Editions eller Bluefire Reader.
E-bogen kan ikke læses på Kindle, i Adobe Reader eller i iBooks.
Læs mere om programmer og print af e-bøger her.