En djævel at ride
Af: Patricia Leitch, Vivi Berendt (oversætter)
LæseprøveBeskrivelse
Selv om araberhesten Shantih har sluttet sig til Jennie, er det praktisk taget umulig for hende at ride den. Jennie tilbringer lige så megen tid med at blive kastet af som at sidde på ryggen, og hun er nær ved at opgive.
Da en velhavende familie med rideskole flytter ind i nabolaget for sommeren, øjner Jennie chancen for at tage Shantih i skole. Familiens datter, Clare er en fremragende springrytter, og det lykkes Jennie at overtale Clare til at hjælpe sig.
Araberen er imidlertid næsten håbløs at have med at gøre, og Clare mister lidt efter lidt tålmodigheden. Det varer længe, før det går op for Jennie, at Clare ikke er værd at samarbejde med, men en utilgivelig handling er til slut afgørende for, at Jennie afbryder samarbejdet.
Og Jennie står igen alene med Shantih ...
En djævel at ride er nummer 2 i serien om Jennie
Patricia Leitch (f. 1937), er en skotsk forfatter, der er bedst kendt for sin serie af børnebøger om hestepigen Jennie og hendes vilde araberhest Shantih, der foregår I det skotske højland.
Yderligere informationer
-
E-bog
-
EPUB (Reflowable)
EPUB (Reflowable)
-
Vandmærket
Vandmærket
-
146
-
Lindhardt og Ringhof
-
9788711716670
-
11-11-2016
-
Skønlitteratur for børn og unge: generel skønlitteratur, Skønlitteratur for børn og unge: thrillere, Skønlitteratur for børn og unge: naturfortællinger og dyrehistorier, Alderstrin: fra 9 år

Pris DKK: 47,00
Denne bog er enten DRM-kopibeskyttet eller har Fixed layout
Hvis bogen er DRM-kopibeskyttet eller har Fixed layout, skal du bruge et særlig program for at læse bogen. Se anbefalinger til specifikke programmer her: Værd at vide om e-bøger og lydbøger
OBS!
Denne e-bog er beskyttet med Adobe DRM beskyttelse.
E-bogen kan kun læses i Adobe Digital Editions eller Bluefire Reader.
E-bogen kan ikke læses på Kindle, i Adobe Reader eller i iBooks.
Læs mere om programmer og print af e-bøger her.