Anja og Ali på eventyr
Af: Palle Petersen
LæseprøveBeskrivelse
Anja og Ali har ikke ret meget til fælles, ud over at de bor i det samme højhus. Anja drømmer om at opleve noget spændende, mens Ali skyder monstre i sit computerspil. Det er altså helt tilfældigt, at det lige er de to, der vinder en rejse i kaptajn Voms luftballon, som snart fører dem til Eventyrland, hvor de møder væsner, som de ellers kun kender fra film, tegneserier og eventyr.
De to børn hjælper hinanden ud af de vildeste farer med hekse, ulve og frøer, der bliver til prinser, som eller kun hører hjemme i de gode gamle eventyr. Efterhånden opdager de, at de har mere til fælles, end de først lige troede.
Palle Petersen er født i 1943 på Nørrebro i København. Han har skrevet en lang række bøger for og om børn og unge, deriblandt en serie prisbelønnede historiebøger og skildringer fra u-lande, han har rejst i. Det er især de svage, de oversete og de udnyttede, han har søgt at finde frem til i sine bøger, og ofte tager han udgangspunkt i det arbejdermiljø, han selv stammer fra.
Yderligere informationer
-
E-bog
-
EPUB (Reflowable)
EPUB (Reflowable)
-
Vandmærket
Vandmærket
-
125
-
Lindhardt og Ringhof
-
9788711493533
-
10-10-2016
-
Skønlitteratur for børn og unge: generel skønlitteratur, 2000 til 2009, Skønlitteratur for børn og unge: fantasy og magisk realisme, Skønlitteratur for børn og unge: Folkedigtning, Danmark, Alderstrin: fra 9 år, Alderstrin: fra 10 år

Pris DKK: 47,00
Denne bog er enten DRM-kopibeskyttet eller har Fixed layout
Hvis bogen er DRM-kopibeskyttet eller har Fixed layout, skal du bruge et særlig program for at læse bogen. Se anbefalinger til specifikke programmer her: Værd at vide om e-bøger og lydbøger
OBS!
Denne e-bog er beskyttet med Adobe DRM beskyttelse.
E-bogen kan kun læses i Adobe Digital Editions eller Bluefire Reader.
E-bogen kan ikke læses på Kindle, i Adobe Reader eller i iBooks.
Læs mere om programmer og print af e-bøger her.